5.Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları (ADA Yayınları) ---- 6.Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları (Dörtel Yayınları)---- 12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları(Mevsim Yayınları) --- 6.Sınıf Evren Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı--- 8.Sınıf Türkçe Yıldırım Yayınları Çalışma Kitabı----8.Sınıf Semih Ofset İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı---7.Sınıf Evren Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı --7.Sınıf Ada Matbaacılık Matematik Ders Kitabı---8.Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Cevapları (DÖRTEL Yayınları) Güncellendi -- KİTAP CEVAPLARINA SAĞDAKİ MENÜDEN ULAŞABİLİRSİNİZ!

Etil alkol ve laktik asit fermantasyonlarının teknolojide kullanım alanları

Etil alkol fermantasyonu, laktik asit fermantasyonu ve oksijenli solunumda ortak olarak gerçekleşen olaylar nelerdir?2 tip oksijensiz solunum vardır.

1) Etil Alkol Fermantasyonu

2)Laktik Asit Fermantasyonu 

EtilAlkol Fermantasyonu 
Bakteriler ve bazı mayalar tarafından gerçekleştirilir.Glikoz parçalandıktan sonra elde edilen pürivattan 1 CO2 çıkarak Asetaldehit oluşturularAsetaldehit NADH2 ile reaksiyona girerek onun Hidrojenlerini alır.Son ürün Etil Alkoldür.
Laktik Asit Fermantasyonu 
Çizgili kaslardaki hücreler yeterli oksijen bulamadığında, oksijensiz solunum gerçekleştirirler.Glikolizde oluşan pürivatlar mitokondriye geçemediğinden, glikolizde NAD’a verdiği hidrojenleri geri alarak laktik asite dönüşür.
Oksijenli Solunum 
Canlı hücrelerde karbonhidrat, yağ ve proteinlerin oksijen kullanarak parçalanması ve ATP sentezlenmesi olayıdır.Karbonhidratlar monosakkaritlere, yağlar yağ asitleri ve gliserole, proteinler aminoasitlere dönüştürüldükten sonra solunum tepkimelerine katılırlar.Oksijenli solunumun genel denklemi:Glikoz + 6 O2 6 CO2 + 6 H2O + 38 ATP şeklidedir

Oksijenli Solunum 3 Kademede Gerçekleşir 
Glikoliz EvresiKrebs DevriOksidatif Fosforilasyon Evresi (ETS)
A) Glikoliz Evresi 
Tıpkı oksijensiz solunumda olduğu gibidir.
B) Krebs Devri 
Ortamda O2 varsa pürivatlar mitokondriye geçer.Herbir pürivat molekülünden 1 mol CO2 ve 2 mol H ayrılır.2 C’lu bir molekül olan Aktif Asetik asit oluşur.Aktif Asetik asit 4 C’lu bir molekülle birleşerek 6 C’lu Sitrik asiti oluşturur.Sitrik asit 5 C’lu bir bileşiğe dönüşürken 1 CO2 oluşur.5 C’lu bileşikten 1 CO2 daha ayrılır ve 4 C hale gelir.En son 4 C’lu molekül bir kaç defa ortama H+ verdikten sonra tekrar 4 C’lu hale gelir.
C) Oksitatif Fosforilasyon (ETS) 
Glikoliz ve krebs devrinde hazırlanan NADH2 ve FADH2 deki H atomlarına ait elektronlar ETSden geçtikten sonra O2 ile birleşir.Bu sırada ATP üretilir ve sonuçta HO2 molekülleri oluşur. Bu devreye Hidrojen yolu reaksiyonları denir.NADH2 üzerinden ETSye giren 2 elektronun O2 ye taşınması sırasında 3 ATP üretilir.Eğer 2 elektron FADH2 üzerinden ETSye katılırsa üretilen enerji miktarı 2 ATPdir.Burada ATP sentezi yükseltgenme ve indirgenme reaksiyonlarıyla sağlandığı için bu devreye ve ATP üretim şekline Oksitatif Fosforilasyon denir.
Oksijenli Solunumda Enerjinin Hesaplanması 
Glikoliz reaksiyonlarında 4 ATP (enzim-substrat düzeyinde),Krebs devrinde 2 ATP (enzim-substrat düzeyinde),ETS de 34 ATP (oksitatif fosforilasyonla) olmak üzereToplam 40 ATPGlikolizde harcanan 2 ATP (aktifleşme enerjisi olarak) ileNet Kazanç: 38 ATP dir.
Oksijenli Solunumun Fermantasyondan Farkları 
Glikoz + 6 O2 6 CO2 + 6 H2O + 38 ATPO2 kullanılır.İnorganik yapıda (CO2 ve H2O) son ürünler oluşur.40 ATP üretilir. (toplam)Mitokondri görev yapar.Canlıların çoğunda gerçekleşir.ETS enzimleri görev yapar.Krebs devri vardır.
Fermantasyonun Oksijenli Solunumdan Farkları 
Glikoz 2 CO2 + 2 Etil Alkol + 2 ATP veya Glikoz 2 Laktik Asit + 2 ATPO2 kullanılmazEtil Alkol, Laktik Asit ve Asetik Asit gibi organik ürünler oluşur.4 ATP üretilir. (Toplam)Tamamı sitoplazmada gerçekleşir.O2 siz solunum yapan az sayıda canlıda ve de O2 nin bulunmadığı veya yetersiz olduğu durumlarda kas hücrelerinde gerçekleşir.
Fermantasyon ve Oksijenli Solunumun Ortak Yönleri 
CO2 oluşumu olabilir.ATP oluşur ve ATP harcanır.Glikoz kullanılır.Enzimler görev yapar.Glikoliz gerçekleşir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder